Stając przed decyzją o wymianie okien lub zakupie okien do nowego domu, trzeba przede wszystkim zastanowić się, jakie mamy oczekiwania wobec tych okien i jakie środki możemy na nie przeznaczyć.
Oczekiwania wobec okien… ktoś się tu chyba zapędził. Nie, wcale nie!
W internecie jest mnóstwo opracowań fachowców i technologów. A my chcemy podejść do tematu nieco inaczej.
Jeśli chcesz wymienić okna, należy zadać sobie pytanie dlaczego pomyślałem/pomyślałam, że potrzebuję nowych okien. Zapewne dlatego, że stare okna przestały spełniać swoje funkcje, uległy mniejszym lub większym zniszczeniom, są nieszczelne, nie podoba mi się ich kolor, nie mają żadnych zabezpieczeń antywłamaniowych lub nie są dźwiękoszczelne, a ulicą, na której mieszkam jeździ teraz kilka razy więcej aut niż kiedyś, źle się zamykają, albo w przypadku okien drewnianych nie były odpowiednio konserwowane i mocno straciły na jakości (odpryskująca farba, ubytki). Potem trzeba pomyśleć, zarówno w przypadku wymiany jak i zakupu okien do nowo powstającego domu, czego oczekuję od nowych okien. Czy mają być ciepłe, czy mają być uchylne, czy może mają się nie otwierać wcale, czy będę mieć duże przeszklenia tarasowe, jaki mają mieć kolor, czy szyba ma być antywłamaniowa, czy klamka ma być z kluczykiem i wkładką antyrozwierceniową, czy chcę i będę je konserwować , czy mają być „bezobsługowe” itd. itd.
Odpowiedzi na te pytania doprowadzą nas wprost do podjęcia decyzji z jakiego mają być materiału, a o całej resztę trzeba zadbają nasi doradcy.
Do dyspozycji mamy więc okna PVC popularnie zwane plastikowymi, okna drewniane, drewniano-aluminiowe oraz aluminiowe. Okna aluminiowe przeznaczone są do bardzo nowoczesnych wnętrz, biurowców i apartamentowców, można z nich wykonać wielkoformatowe fasady, są solidne, nie odkształcają się, w dotyku są jednak zimne i są mało odporne na wgniecenia i zarysowania, które trudno naprawić. Są to okna najdroższe. Okna drewniane z kolei mają charakter, urok i nie odbiegają parametrami technicznymi od innych rodzajów, ale należy regularnie konserwować, aby zachować ich dobrą kondycję przez wiele lat. Okna drewniane są tańsze od aluminiowych, ale zdecydowanie droższe od okien plastikowych. Te ostatnie są najbardziej przystępne cenowo. To najczęstszy wybór Polaków – aż 85% okien montowanych w naszym kraju to okna plastikowe, 10% stanowią okna drewniane i 5% okna aluminiowe. Okna PVC – przy dokonaniu odpowiedniego wyboru producenta – zapewnią nam wysoką jakość na wiele lat. Tu sugerujemy sprawdzić klasę profili – te produkowane w klasie A zgodnie z normą PN-EN 12608, gwarantują grubość ścianki zewnętrznej na poziomie min. 2,8 mm – jest to kluczowy parametr dla najlepszej ochrony przed chłodem i hałasem, jednocześnie zapewniający oknom stabilność i trwałość. Profile klasy B i C nie mają już takiej odporności na uszkodzenia i są zdecydowanie bardziej podatne na pękanie naroży. Warto również zapytać dokładniej o sam plastik, czy jest to materiał pierwotny czy też pochodzący z recyclingu. Okna PVC w zależności od wybranego wariantu i potrzeb(np. położenia i nasłonecznienia budynku) mogą bardziej lub mniej zabezpieczać przed utratą ciepła i występują w wielu wariantach kolorystycznych.
Jeśli już wiemy, z czego mają być wykonane nasze nowe okna, bierzemy telefon i wykręcamy numer do Ale Okna. I tu zaczyna się najciekawsza część tzn. szycie okna na miarę. Okna, które my proponujemy nie są oknami gotowymi, leżącymi na półce jak chleb czy mleko. Wasze okno powstanie najpierw w naszych głowach, następnie w programie projektująco-kosztorysowym, a na koniec zostanie wysłane do fabryki, gdzie będzie przygotowane od początku do końca według Waszego i naszego pomysłu. Dlatego każde okno może być inne i to właśnie polubiliśmy w naszej pracy. To, że możemy Wam pokazać w zasadzie nie kończące się możliwości, opcje, kolory, rodzaje itd.
Po więcej informacji zapraszamy do biura.